Cyklus těhotenského kreslení

Cyklus nabízí čtyři setkání – čtyři konkrétní oblasti, ve kterých se kreslení představí jako pomocník při navozování pohody v těhotenství, prohlubování komunikace s miminkemi, posílení ženy – její víry v sebe a její důvěry v život, i při přípravě k samotnému porodu.

Dvouhodinová setkání s pastelkami v ruce probíhají s týdenním až 14ti denním odstupem. Setkání vás takto mohou chvíli doprovázet vaším těhotenským příběhem a vytváří vám prostor, který se v pracovní každodennosti leckdy těžko hledá.

Setkání se postupně dotýkají následujících témat:

1) Ejhle, (ne)vytoužené těhotenství

Toužila jste být těhotná, ale teď jste nemile překvapená směsicí pocitů? Nebo Vaše těhotenství přišlo neplánovaně a způsobilo Vám v životě převrat? Je Vaše těhotenství dlouho očekávané, vymodlené a spolu s ním cítíte v sobě úzkost? Nebo to šlo jako po másle a Vy jste přišla o možnost těšit se až …, přát si, snít, … teď se cítíte být ochuzená?

V prvním setkání odevzdáme papíru svoje pocity (radostné i smutné), nevyřčené znejišťující otazníky a vnitřní myšlenkové kolotoče. Dáme ji pevný tvar. Zeptáme se pastelek, jak naši situaci vidí ony. Pomohou nám vidět situaci zevnitř i zvenčí. Dopřejeme čas sobě, abychom vnímaly, utřídily si a proměnily svoje pocity. Zastavíme se po celodenní honičce, vydechneme, na chvilku vypneme a budeme s pomocí pastelek ve svém požehnaném stavu relaxovat. Zaměříme se na svoje Já, světla v nás. Podle potřeby si nakreslíme obrázky na téma: Pocity okamžiku vzniku, Pocity okamžiku zjištění, …

2) V kontaktu, kreslení jako první společná hra

Naladíme se na miminko. Vyzkoušíme kresbu jako nástroj prenatální komunikace. Použijeme pastelky k tichému vnitřnímu rozhovoru s miminkem. Otevřeme prostor, do kterého budeme moci vznést k miminku svá sdělení, ujištění, otázky. Třeba nám touží také něco říci. Třeba odpoví, hned, nebo dalším obrázkem. Čas, který tentokrát strávíte s pastelkami, bude čas věnovaný miminku. Kreslení nám umožní si s miminkem hrát, i přesto, že je skryté a má v dané chvíli ještě neuchopitelný tvar.

3) Síla, která porodí

Povíme si, čím konkrétně nám může kreslení pomoci při přípravě k porodu. S pastelkou v ruce se budeme učit ženskému umění nechat věci volně plynout. Pocvičíme si schopnost nechat věci běžet mimo naši racionální kontrolu. Odpoutáme se na chvilku od dění kolem nás, zapomeneme na čas, zaměříme se dovnitř do sebe a nakreslíme si svou sílu k porodu.

4) Pomocná vizualizace k porodu

Blíží se termín porodu, roste ve Vás napětí, strach, úzkost, panika, Vaše víra potřebuje podpořit. Hledáme opět zklidnění … nejhorší je to čekání, pocit složených nečinných rukou … Zaženeme pocity bezmoci, vezmeme do ruky opět pastelky a spolu s nimi probudíme svou aktivitu, ještě zbývá něco málo udělat …

Jaký je obraz pro nás příjemného porodu? Pokusíme si najít svoji vizualizaci, která nás uvolní a přenese přes vlny kontrakcí, až přijde čas. Připravíme miminko, ukážeme mu obrázkem, co ho-nás společně a nevyhnutelně čeká, vyjádříme mu svoji důvěru a ujistíme, že v tom budeme spolu, společně to zvládneme, jsme přece rovnocenní partneři. „Porodí Tě láska,“ je hlavní zpráva miminku. Dalším obrázkem poděkujeme placentě a děloze za perfektní mnohaměsíční péči o miminko.