Transformační síla intuitivního kreslení

V knize Maminko maluj – arteterapie v těhotenstvi se mimo jiného dočtete: „Vždy jsem se prokreslila skrz negativní emoce k radosti, klidu, rovnováze.“

Ano, proměnu nálady jsem zaznamenávala, a protože  jednou z mých motivací ke kreslení, byla obava, aby moje emoce získané z víru událostí, které se kolem mě ve vnějším světě roztáčely, negativně neovlivily miminko, příležitostí si transformační síly kreslení všimnout, bylo požehnaně.

Nedávno jsem se setkala s arteterapeutickou technikou scribbling – čmárání, ve které je tato síla dobře patrná.  Byla jsem technikou tak nadšena, že jsem se rozhodla použít své obrázky (přesněji dvě fotografie jednoho a téhož scribblingového obrázku) k tomu, abych vám onu sílu proměny přiblížila.

Fotografie první, aneb situace a naladění na začátku kreslení. Dostala jsem za úkol vést se zavřenýma očima dle libosti tužkou čáru po papíře.  Jediná instrukce zněla: Navnímej své tělo a pohyb v něm. Mohla jsem si vybrat, zda se úkolu zhostím meditativním způsobem, nebo si dovolím dynamiku kresby tří-čtyřletého dítěte. Volila jsem druhý způsob, neboť mě lákalo vcítit se do dítěte ve věku mých vlastních dětí. Po skončení jsem měla obrázek nějak nazvat. Následně dostal obrazek ještě názvy od lidí ve skupině.  A tak můj Vesmír na kříži  byl též  Závratí, Ránem před těžkým dnem, Bitevním polem po bitvě. Veselým  pozitivismem názvy dvakrát moc nehýří, že?

Jenže pak jsem si měla vzít pastel jiné barvy a z té čáranice vybrat a vytáhnout  konkrétní tvary. Jeden jediný obraz, který je sice v té změti čar ukrytý, ale já ho v nich vidím … poznáváte ji? Nazvala jsem ji: Marie v očekávání. Nese poklad, jeden na dlani a jeden ve svém lůně. Proměna, že?

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *